O regionie Związek Członkowie Władze Uchwały Biuro

Wiadomości z sieci


30.09.2011 Rusza notarialny rejestr testamentów

Od środy 5 października każdy, kto sporządził własnoręczny lub notarialny testament, będzie mógł zarejestrować go w elektronicznej bazie prowadzonej przez rejentów.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Stolarz, historyk sztuki, pani z warzywniaka - wszyscy mogą robić ekspertyzy dzieł sztuki

Stolarz, rzeźbiarz, historyk sztuki czy pani z warzywniaka – wszystkie te osoby mogą wykonać ekspertyzę dzieła sztuki. Dlaczego tak jest? Obowiązujące przepisy nie określają, jakie kompetencje trzeba posiadać, aby wystawiać certyfikaty autentyczności obrazom czy rzeźbom.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Opłaty za sześciolatka w zerówce naruszają prawo

Do rzecznika praw obywatelskich wpłynęła skarga rodzica, który płaci za pobyt dziecka w zerówce dłuższy niż 5 godzin. RPO uważa, że są podstawy do uznania, iż może to naruszać przepisy.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Kiedy niania zapłaci niższe składki

Od 1 października nianie mogą opiekować się dziećmi na podstawie podpisanej z rodzicami umowy-zlecenia. Przychód musi być opodatkowany i oskładkowany. Od przyjętego wariantu rozliczeń zależy, ile zarobią.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Bartosz Marczuk: Rząd chciał pomóc, ale wrzucił pieniądze do dziurawego worka

Świadczenie pielęgnacyjne często nie trafia do tych, którzy go potrzebują, tylko do naciągaczy. Mimo to rząd podniósł jego stawkę. Już lepiej byłoby wesprzeć biedne rodziny wielodzietne.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Artur Radwan: Rodzice do poselskich ław!

Polska w budowie – to hasło kampanii wyborczej PO pasuje w zasadzie do każdego aspektu życia. Budują się autostrady, gminy kładą chodniki, PKP wymienia tabor, a państwo tworzy prawo, które obywatele naprawiają.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Jakie przywileje przysługują każdemu studentowi

Stypendia, tańsze przejazdy, bezpłatna opieka medyczna to prawa, które przysługują wszystkim żakom bez względu na to, czy uczą się na uczelniach publicznych, czy niepublicznych. Nie ma też znaczenia, czy kształcą się w trybie dziennym, wieczorowym, czy zaocznym.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Wchodzi w życie reforma szkolnictwa wyższego

Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego studentów, uczelnie i nauczycieli czekają duże zmiany. Jutro w życie wchodzi reforma szkolnictwa wyższego.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Sikora: Trochę dalej niż czubek nosa

W ciągu trzech lat nauki mojego dziecka w szkole jego wychowawczyni zadzwoniła do mnie raz, a wywiadówki trwają nie dłużej niż godzinę. Wycieczki szkolne były dwie – jednodniowe z udziałem trzech rodziców w charakterze opiekunów.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Problemy finansowe szpitala to za mało, aby obniżyć pensje lekarzy

Dyrektor szpitala nie może bez kryteriów wybrać tylko niektórych lekarzy do obniżenia pensji lub zwolnienia. Narazi się na zarzut dyskryminacji i wysokie odszkodowania.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Pracodawca poszkodowany przez powódź zapłaci wynagrodzenia z pożyczki

Firmy poszkodowane na skutek powodzi będą mogły się ubiegać o środki na pensje z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Starosta podpisze umowę o opiekę nad dziećmi

Osoba prowadząca placówkę rodzinną będzie miała siedem dni na złożenie wniosku o przekształcenie w rodzinny dom dziecka.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Zrezygnowałeś ze świadczenia z ZUS? Emeryturę przeliczysz po 1,5 roku

Osoby, które zrezygnowały z pobierania świadczenia z ZUS, po to aby dalej pracować, będą mogły złożyć wniosek o ustalenie jego nowej wysokości w kwietniu 2013 r.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Lepsza płaca z zagranicy? Tylko co trzeci Polak chciałby pracować w polskiej firmie

Tylko co trzeci Polak chciałby pracować w polskiej firmie. Aż połowa wybrałaby zagranicznego pracodawcę – wynika z raportu portalu Praca.pl.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Coffeeheaven przybywa placówek

Coffeeheaven przyspiesza budowę sieci. W ostatnim kwartale uruchomi więcej kawiarni niż w całym 2009 roku.
www.gazetaprawna.pl
30.09.2011 Promocja turystyki industrialnej w epoce Web 2.0

O wykorzystaniu nowych mediów i technologii informatycznej do promocji turystyki przemysłowej rozmawiano wczoraj w Katowicach podczas konferencji Stowarzyszenie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH)
www.slaskie.pl
29.09.2011 Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko z oryginalnym dokumentem potwierdzającym wysokość zarobków

Dla większości samo zatrudnienie, pobieranie wynagrodzenia jest jednoznaczne z odprowadzaniem składek emerytalnych przez pracodawcę - mówi Jolanta Louchin, dyrektor Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Pracodawca nie jest zwolniony z wypłaty odszkodowania

Jeżeli ustaną przyczyny uzasadniające wprowadzenie zakazu konkurencji, pracownik jest zwolniony z obowiązku powstrzymania się od określonej działalności.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Zasiłek chorobowy także po likwidacji firmy

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzyma z ZUS zasiłek chorobowy nawet wtedy, gdy jego firma nie płaciła składek albo została zlikwidowana.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Coraz mniej dzieci z zasiłkiem rodzinnym

Niepodnoszone od siedmiu lat kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych spowodowało, że prawo do nich w tym czasie straciło 2,7 mln dzieci.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Minister umorzy zaległe świadczenia wobec Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Marszałek województwa będzie składał wnioski o rozłożenie na raty należności wobec Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Uczelnie będą sprawdzać dane o studentach

Informacje o każdym studiującym znajdą się w internetowej bazie prowadzonej przez resort nauki. Będą w niej zamieszczane m.in. dane o tym, ile punktów na naukę wykorzystał oraz jaką pobiera pomoc materialną.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Jeden sędzia wystarczy do rozpoznania sprawy o wynagrodzenia pracowników

Pracodawca może potrącić z pensji pracownika swoją wierzytelność potwierdzoną sądowym tytułem wykonawczym po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 ZUS gotowy do zawieszania emerytur od października

Do północy w piątek pracownicy równocześnie pobierający emerytury mogą dostarczyć do ZUS dokumenty potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy. Jeśli tego nie zrobią, zakład zawiesi im wypłatę świadczenia.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Koniec długotrwałej pracy na czas określony

Firmy zyskają możliwość rozliczania czasu pracy raz w roku, o ile tak będzie przewidywał układ zbiorowy. Terminowe umowy będą trwały maksymalnie od 1,5 roku do 3 lat.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Bolesne cięcie etatów w urzędach

Tylko nieliczne ministerstwa zdecydowały się na grupowe zwolnienia. Premier żąda od urzędów comiesięcznych raportów o stanie zatrudnienia. Do jutra dyrektorzy generalni muszą zredukować etaty do poziomu z 2007 roku.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Choroba przerywa urlop wypoczynkowy

Pracownikowi, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, przysługuje ekwiwalent pieniężny.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Do e-sądu można składać powództwa z całej Polski

Do pozwu składanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym powód nie dołącza żadnych dowodów na potwierdzenie swoich roszczeń.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Kryszkiewicz: Apokalipsa w świecie biednych notariuszy

Absolwencie prawa, nie idź tą drogą – tak przyszłych aplikantów ostrzegają notariusze. Oczywiście kieruje nimi troska o losy młodych ludzi. Po co mają się pchać do zawodu, który nie przynosi profitów?
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Notariusze biednieją

Rynek nieruchomości przeżywa stagnację, maleje liczba aktów notarialnych. Rejenci narzekają na otwarcie zawodu i niskie stawki za czynności. Ministerstwo: wykonywanie zawodu notariusza nadal jest dochodowe.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Jak zostać telepracownikiem

Zarówno osoby, które już pracują, jak i te, które dopiero zamierzają podjąć zatrudnienie, mogą zdecydować się na telepracę. Pozwala ona na wykonywanie obowiązków poza siedzibą firmy, np. w domu, i kontaktowanie się z szefem tylko przez internet czy telefon.
www.gazetaprawna.pl
29.09.2011 Śląska recepta na konkurencyjną gospodarkę

Wyzwania i bariery stojące przed polską i regionalną gospodarką w kilku aspektach: energetyki i efektywności energetycznej, międzynarodowej współpracy gospodarczej czy nowoczesnych technologii i przygotowań związanych z nowym okresem unijnego programowania - to tylko wycinek bogatego programu IV For...
www.slaskie.pl
29.09.2011 Uniwersytet Ekonomiczny ma 75 lat

Dzisiaj zainaugurowano rok akademicki 2011/2012 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Uroczystość rozpoczęła obchody jubileuszu 75-lecia tej jednej z najstarszych uczelni Górnego Śląska
www.slaskie.pl
29.09.2011 Granie na odpadach

W najbliższą sobotę plenerowa impreza rodzinna „Segregacja dźwięków'
www.slaskie.pl
29.09.2011 Mahler na inaugurację Filharmonii Śląskiej

Piątkowy koncert w Akademii Muzycznej otworzy nowy sezon Filharmonii Śląskiej
www.slaskie.pl
28.09.2011 Napieralski chce się spotkać z Rostowskim w Sejmie

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski zaproponował w środę rano, by jego spotkanie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim w sprawie finansów publicznych odbyło się w Sejmie, a nie jak planowano w Ministerstwie Finansów.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Barroso: UE stoi w obliczu największego kryzysu

UE stoi przed największym w swej historii wyzwaniem, ale możliwe jest wyjście z kryzysu - powiedział szef KE Jose Baroso w PE. Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach KE przedstawi propozycje dalszej integracji gospodarczej, zwłaszcza dla strefy euro.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 BIEC: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury spadł we wrześniu

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce we wrześniu 2011 r. spadł o ponad 2 punkty wobec notowań z ubiegłego miesiąca, to najpoważniejszy spadek od lutego 2009 r. - podał instytut BIEC.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Polański na otwarcie New York Film Festival

'Carnage'(Rzeź) Romana Polańskiego zainauguruje w piątek 49. edycję New York Film Festival. Impreza zaprezentuje filmy wybitnych twórców jak Wim Wenders ('Pina'), Bela Tarr ('The Turin Horse'), czy bracia Dardenne ('The Kid With a Bike').
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Tusk: węgiel brunatny gwarancją bezpieczeństwa

Nie można oprzeć bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy wyłącznie na rosyjskim gazie - powiedział premier Donald Tusk, który w środę odwiedził elektrownię w Bełchatowie. Według niego, obecnie gwarancją bezpieczeństwa energetycznego jest węgiel brunatny.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Pociągi będą mogły jeździć 200 km/godz. Trwają testy

Pociągi na Centralnej Magistrali Kolejowej będą mogły jeździć z prędkością 200 km/godz. Do końca tygodnia potrwają testy systemu sterowania ruchem, który ma to umożliwić. Obecnie w Polsce pociągi jeżdżą maksymalnie 160 km/godz.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Pożar w warszawskim metrze. Zamknięta stacja Młociny

Z powodu pożaru w środę rano została zamknięta stacja metra Młociny. Jak ustaliła straż pożarna, zapaliła się instalacja zwrotnicy.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Korea Płd. przewiduje wojnę z Japonią. Buduje bazę okrętów

Korea Płd. zbuduje bazę marynarki wojennej w pobliżu wysp, do których prawo rości sobie również Japonia. Dzięki temu w przypadku konfliktu nasze okręty będą w spornej strefie szybciej niż flota japońska - oznajmił w środę południowokoreański parlamentarzysta.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Roman Polański odebrał nagrodę na festiwalu w Zurychu

Z dwuletnim opóźnieniem Roman Polański odebrał we wtorek wieczorem na festiwalu filmowym w Zurychu nagrodę za całokształt twórczości. 'Lepiej późno niż wcale' - stwierdził polski reżyser.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Rzeź ptaków w majestacie prawa

Dyrekcja ochrony środowiska w Olsztynie zgodziła się na odstrzał ponad tysiąca uznanych za szkodniki ptaków, w tym 250 kruków. To może oznaczać ich zagładę na tym terenie, alarmuje 'Gazeta Wyborcza'.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Pierwszy Dreamliner wylądował w Tokio

Boeing 787 ('Dreamliner') wylądował w środę w Tokio. Pierwszy egzemplarz tego nowoczesnego samolotu trafił do japońskich linii lotniczych ANA.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Trzynaście osób zmarło w USA na listeriozę

Trzynaście osób zmarło w ostatnich miesiącach w USA na listeriozę, zakaźną chorobę bakteryjną - poinformowały we wtorek amerykańskie służby medyczne, dodając, że 72 osoby są nią zarażone.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Ks. Boniecki wilkiem w owczarni. A wszystko dlatego, że stanął w obronie 'Nergala'

Ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering, jako przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, w ostrych słowach upomniał ks. Adama Bonieckiego za stawanie w obronie 'Nergala', informuje 'Nasz Dziennik'.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 SLD lubi 'Codzienną'

Wkładki wyborcze polityków SLD znalazły się w kolportowanych przez 'Ruch' wydaniach 'Gazety Polskiej codziennie' w Warszawie i Szczecinie. Gazeta informuje, że kieruje sprawę do prokuratury.
www.gazetaprawna.pl
28.09.2011 Zostań klerykiem na weekend

Coraz mniej powołań - liczba kleryków w Polsce na pierwszym roku studiów spadła o ponad jedną trzecią w ostatnich pięciu latach. W niektórych seminariach, zwłaszcza zakonnych, nie przyjęto ani jednego kandydata - pisze 'Dziennik Polski'.
www.gazetaprawna.pl

Strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Archiwum

2018: styczeń, luty
2017: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2016: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2015: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2014: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2013: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2012: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2011: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2010: listopad, grudzień
powrót na górę strony

Polecamy

Projektowanie stron: Lioosys