Czcionki:
Kontrast:

OZE w budynkach mieszkalnych na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego

logotypy_ue

 

Projekt „OZE w budynkach mieszkalnych na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego” jest kolejnym z projektów realizowanych przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. Dotyczy on wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.    

Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 PRIORYTET X Fundusze Europejskie na transformację DZIAŁANIE 10.6 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii – projekty grantowe i parasolowe.

Projekt dotyczy udzielania przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku wsparcia w postaci bezzwrotnych grantów przyznawanych osobom fizycznym – właścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych polegających na wymianie głównego źródła ciepła c.o. i c.w.u. na źródła oparte o odnawialne źródła energii. We wszystkich budynkach dopuszczonych do projektu obecnie znajdują się źródła ciepła oparte o paliwo stałe tj. węgiel kamienny. Projekt obejmuje 629 instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. Wszystkie wspomniane źródła ciepła zostaną wymienione na powietrzne pompy ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ewentualnie dodatkowo ciepłej wody użytkowej. Energia wyprodukowana przez urządzenia będzie zużywana wyłącznie na własne potrzeby gospodarstw domowych (cele socjalno-bytowe) i nie może być wykorzystywana na potrzeby działalności rolniczej oraz działalności gospodarczej.

Celem projektu jest łagodzenie skutków społecznych, gospodarczych i środowiskowych przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu poprzez zwiększenie produkcji energii cieplnej z rozproszonych odnawialnych źródeł w budynkach mieszkalnych na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego.

Projekt będzie realizowany na terenie dwudziestu pięciu gmin z których 18 to gminy z obszaru podregionów górniczych wchodzących w skład OSI – gminy w transformacji górniczej (gminy z problemem społecznym i przestrzennym).

Realizacja Projektu w zakresie udzielania Grantu i montażu Instalacji OZE przez Grantobiorców została zaplanowana na lata 2024-2026.

Efektami realizacji projektu będą: zredukowana emisja gazów cieplarnianych, zwiększona zdolność do wytwarzania oraz ilość wytworzonej energii cieplnej ze źródeł OZE. 

Projekt jest realizowany w formule grantowej.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu : 30 660 850.00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 27 276 725.25 zł
Budżet Państwa: 3 030 747.25,00 zł

–> Przejdź do strony projektu <–