Czcionki:
Kontrast:

Piece do wymiany. Jest uchwała antysmogowa dla śląskiego

Dodano: 10.04.2017
Uchwała antysmogowa dla śląskiego

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli jednogłośnie w piątek uchwałę w sprawie wprowadzenia na terenie województwa śląskiego zakazu spalania najgorszych paliw oraz stopniowej wymiany instalacji w których następuje ich spalanie.

Zanim podjęto głosowanie, głos zabrał Piotr Kuczera, prezydent miasta Rybnika, członek zespołu ekspertów przygotowującego antysmogowe przepisy. „Dzisiaj nie możemy już sobie pozwolić na to, żeby w ekologię nie inwestować. Tylko w Rybniku w tym roku mieliśmy aż 38 dni z alarmem smogowym, czym przekroczyliśmy roczne limity. 10 i 11 stycznia norma u nas przekroczona była o 1500 procent. Musimy zacząć wspólnie działać i dzisiaj robimy w tym kierunku pierwszy krok” – mówił Prezydent Piotr Kuczera.

Na sali Sejmiku odtworzono także antysmogowy spot z aktorem Franciszkiem Pieczką, który powstał w ramach kampanii „Gmina z (dobrą) energią!” którą realizują Związek Subregionu Zachodniego z siedzibą w Rybniku oraz Planergią Sp. z o.o.

Ograniczenia zaczną obowiązywać na terenie całego śląskiego  już od 1 września 2017 r. i będą obowiązywać cały rok kalendarzowy. Zgodnie z uchwałą, w regionie nie będzie można już stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Uchwała sejmiku wprowadza także graniczne daty wymiany dotychczasowych instalacji niższych niż, piątej najwyższej klasy. Daty rozłożone zostały w zależności od wieku instalacji lub ich klasy emisji tj. od początku 2022 r. do początku 2028 r. Uchwała dopuszcza jednocześnie pod określonymi warunkami, stosowanie kominków.

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa przypomniał, że do kontroli stosowania się do zapisów uchwały są upoważnione straże miejskie (gminne) i policja. A te w razie ich naruszania mogą nakładać kary finansowe w wysokości od 20 do 5000 zł. Marszałek dodał, że aby faktycznie pozbyć się najgorszych paliw z rynku musi być wprowadzony ministerialny zakaz ich sprzedaży.

Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce, z czego aż 10 znajduje się w województwie śląskim, jednocześnie zanieczyszczenia powietrza przyczyniły się do zgonów ponad 48,5 tys. Polaków.

Fot. Tomasz Żak, slaskie.pl