Czcionki:
Kontrast:

Region atrakcyjny inwestycyjnie

Dodano: 19.01.2011
Region atrakcyjny inwestycyjnie

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) szósty raz z rzędu dokonał analizy przestrzennego zróżnicowania atrakcyjności inwestycyjnej Polski dla inwestorów zagranicznych. Jej efektem jest kolejny jest szósty z kolei raport, którego celem jest określenie różnic w atrakcyjności inwestycyjnej województw i podregionów.

Analogicznie do poprzednich edycji, dokonano syntetycznej oceny atrakcyjności inwestycyjnej województw oraz oceny atrakcyjności podregionów w trzech kategoriach: działalności przemysłowej usługowej i zaawansowanej technologicznie.

Podregion rybnicki zajmuje niezmiennie wysoką drugą lokatę w Polsce pod względem atrakcyjności dla działalności przemysłowej w 2010 r. Eksperci zwrócili uwagę na bardzo duże zasoby wykwalifikowanych pracowników, absolwentów oraz ponadprzeciętna liczba bezrobotnych w naszym regionie. W regionie znajduje się jeszcze sporo wolnej powierzchni w specjalnych strefach ekonomicznych. Zauważa się dużą aktywność inwestorów w SSE oraz wysoką wydajność pracy w przemyśle. Jako mocną stronę regionu wymieniono również korzystną strukturę gospodarki. Ze słabych stron ze względu na atrakcyjność inwestycyjną wymieniono wysoki poziom wynagrodzeń.

Należy wspomnieć iż podregion w kategorii atrakcyjności usługowej awansował z 12. na 11. miejsce. Więcej informacji w pełnej wersji raportu dostępnym pod artykułem.