Czcionki:
Kontrast:

Śląskie na Targach turystycznych w Poznaniu

Dodano: 30.10.2014
Śląskie na Targach turystycznych w Poznaniu

Poznań śląskim zdobyty! Tak w krótkim zdaniu podsumować można zeszłotygodniowe Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2014, które odbyły się w stolicy Wielkopolski – Poznaniu. Jubileuszową, 25 edycję targów uświetniło swoją obecnością Województwo Śląskie będące oficjalnym Regionem Partnerskim wydarzenia. Z tej okazji przygotowano ogrom atrakcji nie tylko dla odwiedzających targi, ale również dla wystawców, zaproszonych gości oraz mieszkańców Poznania.

Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2014 w tym roku obchodziły 25 lecie. Regionem Partnerskim podczas jubileuszowej edycji zostało Województwo Śląskie. Stoisko regionalne przyciągnęło do siebie setki odwiedzających, którzy nie tylko zapoznali się z ofertą przyjazdową do regionu, ale również mieli okazję wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez Śląską Organizację Turystyczną i partnerów stoiska regionalnego.

Głównym wydarzeniem był zorganizowany przez Śląską Organizację Turystyczną i Międzynarodowe Targi Poznańskie otwarty koncert ambasadora kultury regionu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który na scenie Sali Ziemi zaprezentował się w pełnym, ponad 120 osobowym składzie (chór, balet, orkiestra). Zespół wystąpił po 51 latach ponownie na terenach MTP. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 1200 widzów – mieszkańców Poznania, wystawców z kraju i zagranicy, gości specjalnych i przedstawicieli mediów. Każda z osób, która zakupiła bilet na koncert mogła bezpłatnie odwiedzić Tour Salon oraz odebrać niespodziankę ze stoiska województwa śląskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” był obecny również podczas wszystkich dni targowych na stoisku regionalnym województwa organizując we współpracy z partnerami stoiska liczne konkursy dla odwiedzających (do wygrania były m.in. wycieczki do Pszczyny, Koszęcina i Częstochowy i inne atrakcyjne nagrody) oraz występując na Scenie Kultury i stoisku regionalnym. O niezwykłej różnorodności i możliwości dopasowania się artystów chóru do konkretnego wydarzenia mieli okazję przekonać się goście i wystawcy Tour Salon. Odsłona artystów chóru zaprezentowana na wieczorze branżowym tuż po koncercie pierwszego dnia targów pokazała, że Zespół „Śląsk” to nie tylko folklor z najwyższej półki, ale również znakomita zabawa w klimatach lat 80.

Na targach Tour Salon również Szlak Kulinarny Śląskie Smaki miał swoje stanowisko. Przez 3 dni targowe odwiedzający mieli okazję nie tylko dowiedzieć się jakie restauracje znajdują się na Szlaku, ale również spróbować specjałów kuchni regionalnej województwa śląskiego i pokulać.. kluski śląskie! Zapachy unoszące się nad stoiskiem kulinarnym przyciągały setki odwiedzających zarówno tych, którym rolada, kluski i modro kapusta były dobrze znane jak i niedowiarków pragnących przekonać się na własne oczy o co tyle szumu z tą kuchnią śląską. Degustacje oraz możliwość skosztowania specjałów takich jak m.in. kołocz, gałuszki czy kawior żydowski pokazała odwiedzającym, że nie samą roladą i kluskami śląskimi kuchnia regionalna śląskiego stoi. Podczas targów miało też swoją premierę nowe wydawnictwo Szlaku Kulinarnego Ślaskie Smaki z aktualnym spisem restauracji należących do Szlaku oraz cieszącymi się dużą popularnością przepisami kulinarnymi.

Podczas targów Tour Salon rozstrzygnięto również kilka konkursów, w których dostrzeżone zostało Województwo Śląskie. Finał w Poznaniu miał organizowany co roku przez Polską Organizację Turystyczną konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny Polski. Wyróżnienie zdobył Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie (siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”), Certyfikat powędrował do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. To jednak nie koniec. Podczas Tour Salon rozstrzygnięto również Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. II miejsce w kategorii Informatory Krajoznawcze i Foldery zajęła seria 6 przewodników wydana w ramach Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej (Śląskie. Przewodnik Turystyczny, Beskidy, Śląsk Cieszyński, Subregion Zachodni Woj. Śląskiego, Jura Krakowsko-Częstochowska i region północno-zachodni i Metropolia Silesia i okolice). Seria przewodników otrzymała również Dyplom konkursu Róża Regionów organizowanego przez dwutygodnik branży turystycznej Wiadomości Turystyczne.

Wybrano również najlepsze centra Informacji Turystycznej w konkursie organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną. W tym roku mimo rekordowo dużej konkurencji, województwo śląskie widniało aż w trzech, na cztery, kategoriach. Laureatem konkursu w kategorii 1 gwiazdkowe centrum IT został Punkt Informacji Turystycznej w Siedlcu, w kategorii 2 gwiazdki – I miejsce zajęła Informacja Turystyczna w Brennej. W kategorii najlepszego centrum 3 gwiazdkowego – I miejsce zdobyło Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej, III przypadło Informacji Turystycznej w Szczyrku.
Laureatów wyłoniono poprzez punktowanie zgodnie z regulaminem pracy Kapituły Konkursu za każde z następujących kryteriów: lokalizacja placówki, oznaczenie dojścia i dojazdu, dostępność dla turystów, w tym niepełnosprawnych, dni i godziny pracy, kwalifikacje pracowników, w tym znajomość języków obcych, jakość, zasięg i kompletność udzielanych informacji, wygląd, funkcjonalność i estetyka jej wnętrza, zaopatrzenie w materiały informacyjno – promocyjne, inicjatywy własne.

Targi Tour Salon 2014 stanowią jedno z największych spotkań branży turystycznej w Polsce. Przez stoisko regionalne województwa śląskiego przewinęły się setki odwiedzających zainteresowanych przyjazdem do regionu oraz pozyskaniem informacji na jego temat.

Źródło: informacja prasowa Śląskiej Organizacji Turystycznej.