Czcionki:
Kontrast:

Stanowisko ws. obniżenia subwencji oświatowej przeznaczonej na nauczanie języków mniejszości narodowych i etnicznych

Dodano: 18.01.2022

Stanowisko Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego
z siedzibą w Rybniku w sprawie obniżenia subwencji oświatowej przeznaczonej na nauczanie języków mniejszości narodowych i etnicznych

 

Jako przedstawiciele gmin Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku z ogromnym niepokojem przyjęliśmy decyzję Sejmu RP z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie obniżenia o niemal 40 mln złotych środków w części oświatowej subwencji ogólnej na 2022 rok, przeznaczonych na nauczanie języków mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Konsekwencją tej decyzji, oprócz obniżenia wysokości tych środków na 2022 rok, będzie doprowadzenie w kolejnych latach do całkowitej likwidacji środków na nauczanie języków mniejszości narodowych i etnicznych w naszym kraju.

Przyjęta w budżecie państwa na 2022 r. poprawka Klubu PiS, wsparta przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Finansów Publicznych Sejmu RP, bez wątpienia negatywnie wpłynie na realizację zadań mających na celu podtrzymywanie tożsamości narodowej, etnicznej i językowej obywateli polskich, należących do mniejszości oraz poskutkuje radykalnym ograniczeniem możliwości realizowania praw przyznanych tym grupom w odpowiednich przepisach prawa.

Z wielką konsternacją przyjmujemy fakt, że decyzja ta uderza przede wszystkim w najmłodszych – dzieci i młodzież ze środowisk mniejszościowych, którym ogranicza się prawa do pielęgnowania własnej kultury i języka.

Dodatkowo należy podkreślić, że nie bez znaczenia jest bardzo negatywny wpływ tej poprawki na realizację zadań własnych samorządów w zakresie prowadzenia szkół i placówek oświatowych, których zadaniem jest m.in. podtrzymywanie tożsamości narodowej, etnicznej, kulturowej i językowej obywateli polskich należących do mniejszości narodowych.

Zmiana ta doprowadzi do ograniczenia a w konsekwencji do likwidacji edukacji mniejszościowej oraz może doprowadzić do likwidacji części placówek oświatowych, między innymi w Powiecie Raciborskim.

Jesteśmy przeciwni takim działaniom dyskryminującym i ograniczającym prawa mniejszości narodowych i etnicznych oraz społecznością posługującym się językiem regionalnym w Polsce.

Dlatego też, jako samorządowcy subregionu zachodniego województwa śląskiego apelujemy o zaprzestanie realizacji tych zmian, które bezpośrednio uderzają w prawa mieszkańców – obywateli RP oraz destabilizują funkcjonowanie placówek oświatowych w naszych gminach.

 

Przewodniczący Zarządu
Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego
Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku
(-) Piotr Kuczera