Czcionki:
Kontrast:

Stanowisko Zarządu Związku ws. Elektrowni Rybnik

Dodano: 30.09.2024
Zdjęcie Elektrowni Rybnik

Stanowisko Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku w sprawie utrzymania na rynku niezbędnego dla regionu stabilnego źródła energii, jak i kluczowego pracodawcy – Elektrowni Rybnik z dnia 25 września 2024 r.

Zarząd Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku wyraża poparcie dla strony społecznej załogi Elektrowni Rybnik wyrażone w piśmie z dnia 05.07.2024 r., którego treść stanowi załącznik do niniejszego stanowiska, w celu jak najpóźniejszego okresu wyłączenia elektrowni z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) związanego z trwałym odejściem od spalania w niej węgla kamiennego.

Zgodnie z przyjętą strategią utrzymania majątku, popartą analizą zapasu żywotności kluczowych urządzeń w 2023 roku określono graniczny czas eksploatacji elektrowni do roku 2035. Elektrownia jest również jedynym dostawcą ciepła dla części miasta Rybnika z potwierdzeniem świadczenia usług do 2030 roku. Obecnie elektrownia zatrudnia ponad 500 osób, a baza firm kooperujących sięga około 1200 osób.

Na dzień dzisiejszy elektrownia posiada kompletne instalacje środowiskowe, których stworzenie i modernizacja pozwoliły na dotrzymanie wyśrubowanych norm ochrony środowiska. W latach 2021-2024 zaprzestano eksploatacji czterech najstarszych bloków energetycznych, które nie spełniały odpowiednich norm środowiskowych, co motywowano koniecznością dłuższego użytkowania pozostałych bloków. Elektrownia Rybnik podejmuje nowe wyzwania, uruchamiając kotłownię rozruchową, która będzie minimalizować koszty związane z produkcją. To innowacyjne podejście pokazuje, że elektrownia jest nie tylko gotowa do adaptacji, ale również do optymalizacji procesów produkcyjnych, co jest kluczowe dla jej dalszego funkcjonowania i rozwoju.

W związku z powyższym, Zarząd Związku wyraża zaniepokojenie w zakresie pojawiających się informacji o możliwości drastycznego skrócenia czasu pracy elektrowni, a nawet jej całkowitego zamknięcia w 2025 roku.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że polska energetyka opiera się głównie na spalaniu paliw kopalnych. Zaniechanie w niedalekiej przyszłości działalności elektrowni, a co za tym idzie likwidację firm współpracujących z nią może również wpłynąć na przyśpieszenie zamykania kopalń w naszym regionie. W konsekwencji działania te przyczynią się do pogłębienia kryzysu gospodarczego oraz zwiększenia bezrobocia w regionie.

Biorąc pod uwagę powyższe, Zarząd Związku Subregionu Zachodniego z siedzibą w Rybniku wnosi o przedstawienie jednoznacznego stanowiska w kwestii planowanego terminu zamknięcia Elektrowni Rybnik oraz podjęcia działań zmierzających do utrzymania na rynku niezbędnego dla regionu stabilnego źródła energii, jak i kluczowego pracodawcy jakim jest Elektrownia Rybnik.

 

Przewodniczący Zarządu
Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego
Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku
Leszek Bizoń

 

Załącznik do Stanowiska Zarządu Związku