Czcionki:
Kontrast:

Tłumy turystów w śląskim

Dodano: 24.01.2012

4 miliony – tyle osób podróżowało w 2011 r. po województwie śląskim. Liczba turystów imponuje, szczególnie, że w porównaniu z poprzednim rokiem jest ich o prawie milion więcej! Dwa razy wyższe niż w 2010 r. były również ich wydatki.

Dzięki licznym kampaniom promocyjnym wizerunek województwa śląskiego z roku na rok się poprawia. Walory regionu doceniają też sami mieszkańcy. – Mało który region ma do zaoferowania wiele różnorodnych atrakcji na tak relatywnie małym terenie – mówi Agnieszka Sikorska ze Śląskiej Organizacji Turystycznej, która zleciła wykonanie badań ruchu turystycznego. Bliskość geograficzna sprawia, że wyjazdy nie wiążą się z bardzo dużymi nakładami finansowymi. W 2011 r. zdecydowało się na nie aż 1 milion 440 tysięcy mieszkańców województwa. Dołączyło do nich prawie 2 miliony osób z innych województw i 600 tysięcy obcokrajowców. Nie dziwią więc tłumy zarówno na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w Beskidach, jak i w centralnej części regionu, która przyciąga unikatowymi zabytkami techniki. A coraz szersza i ciekawsza oferta, choćby sportów ekstremalnych, sprawia, że w jedno miejsce można się wybrać nawet kilka razy.

Relatywnie duży jest odsetek podróży weekendowych po regionie. Mieszkańcy, zamiast wyjeżdżać dalej, wybierają lokalne destynacje. Coraz większa jest też znajomość samych atrakcji. – To zasługa nie tylko intensywnych wewnątrzwojewódzkich kampanii promocyjnych, ale i mediów, dla których turystyka jest coraz ważniejszym tematem. W ostatnim czasie wiele było konkursów na najlepszą atrakcję, wizytówkę regionu itp. Większa jest i wiedza, i zainteresowanie turystyką – dodaje Sikorska. Dzięki takim działaniom rosną przychody z turystyki. Jak szacują badacze, w 2011 r. odwiedzający śląskie zostawili w regionie około 3 miliardy złotych.

Pełny raport z badania ruchu turystycznego w województwie śląskim w 2011 r. można pobrać ze strony Śląskiej Organizacji Turystycznej – www.silesia-sot.pl (zakładka Badania turystyczne).