
Nowa Energia nawiedziła województwo śląskie wraz z nowym rozdaniem Funduszy Europejskich!
Już 8 października w Raciborzu będziemy wspólnie koncertować, poznawać dokonania beneficjentów, bawić się i uczyć o możliwościach, jakie dają nam Fundusze Europejskie podczas pikniku rodzinnego – Fundusze Europejskie. Nowa Energia!
Nowa energia w Raciborzu
Na ostatni już piknik rodzinny „Fundusze Europejskie. Nowa Energia!” zapraszamy na Zamek Piastowski w Raciborzu.
Tam zjawimy się już w najbliższą niedzielę – 8 października, a wraz z nami do historycznej siedziby śląskich Piastów zawita Natalia Szroeder – piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, który uświetni nam wspólny czas z Funduszami Europejskimi.
Tuż przed nią na scenie pojawi się związany zarówno z ziemią rybnicką, jak i irlandzką, zespół znany z grania muzyki celtyckiej – Carrantuohill.
W Raciborzu po raz ostatni wystartujemy o godzinie 15:00 i będziemy wspólnie świętować nowe rozdanie Funduszy Europejskich aż do godziny 21:00!
Poznajcie naszych beneficjentów
Podczas pikników rodzinnych „Fundusze Europejskie. Nowa energia!” zaplanowaliśmy dla Was multum atrakcji, przygotowanych m.in. przez beneficjentów Funduszy Europejskich!
Na piknikach w Raciborzu w Strefie beneficjenta znajdziecie m.in.:
- Bajka Pana Kleksa – warsztaty kreatywne, animacje i zabawy ruchowe:
- Lampiony Skarbnika – poznaj historię ducha kopalni i stwórz własny lampion, którego światło, tak jak światło z lampy skarbnika, ochroni Cię przed niepowodzeniem;
- Tajemnice Węgla – poznaj historię węgla i stwórz zawieszki oraz bransoletki z wykorzystaniem kolorowych koralików oraz pochodnych tego minerału;
- Animacje ruchowe – z wykorzystaniem plansz Dobble XXL, kręgli oraz rzutu do celu.
- Snop Design:
- wyplatanie z wikliny koszyka, osłonki na doniczkę lub lampionu.
- Muzeum Powstań Śląskich:
- gra „Gramy w powstania”, która składa się z 10 plansz dotyczących Powstań Śląskich i plebiscytu oraz zwyczajów i życia na Górnym Śląski w tym okresie;
- śląskie gry i zabawy dzięki którym zaprezentowane zostanie, jak wyglądało dzieciństwo na Śląsku, jak bawiły się dzieci na śląskich placach;
- prezentację replik broni z okresu Powstań Śląskich, z którymi można sobie wykonać pamiątkowe zdjęcia.
- Fundacja ucz się zdrooowia – warsztaty z wykładami na temat zdrowego odżywiania i dobrych nawyków żywieniowych:
- jak zrobić zdrowe słodycze z suszonych owoców, np. daktyli z dodatkiem kakao, wiórków kokosowych, orzechów i innych dodatków;
- lemoniada bez dodatku cukru na bazie miodu smakowego, np. miodu z liofilizowaną miętą z dodatkiem soku z cytryny i świeżej mięty lub miodu z liofilizowaną truskawką z dodatkiem mrożonych truskawek i świeżej mięty;
- zawartość cukru w popularnych, ogólnodostępnych napojach dla dzieci;
- czytając etykiety pokazujemy, ile naprawdę cukru jest w jednej butelce napoju.
- Uniwersytet Śląski w Katowicach – trzy strefy warsztatowe:
- Mikro-kosmos kropli wody – czy zdajesz sobie sprawę ile życia znajduje się w jednej kropli wody? Wyrusz w niezwykłą podróż w głąb mikrokosmosu rożnych środowisk wodnych. Na naszym stanowisku odkryjesz pod mikroskopem to, co niewidoczne gołym okiem w wodzie. Sprawdzimy razem z tobą, jakie mikroorganizmy zamieszkują jezioro a jakie wodę z kałuży i innych zbiorników wodnych.
- Spotkaj się z Inżynierią Materiałową! – metal, ceramika czy plastik to materiały, o których każdy z Nas słyszał i spotyka każdego dnia. Jednak i takie codzienne materiały mogą nieźle zaskoczyć. Na stanowisku spotkacie niezwykłe materiały oraz takie całkiem zwykłe, które wykorzystywane są w przemyśle, medycynie i u każdego z Nas w domu. Przedstawimy jakie zagadnienia z fizyki i chemii kryją się wewnątrz materiałów. Dodatkowo w duchu recyklingu materiałów, na stanowisku będzie można zbudować rakietę z odpadków i spróbować ją wystrzelić.
- Jak różnorodna jest fauna naszej Ziemi? – będziecie mogli zapoznać się z różnymi jej przedstawicielami, tak krajowymi, jak i zagranicznymi. Będzie można zobaczyć wypreparowane bezkręgowce, kolekcję ptasich piór, a potem przejść do zapoznania się z bliska z kolekcją czaszek – czy odgadniecie ich właścicieli? Obok tego wszystkiego wystąpi również karaczan, który chętnie się z Wami zaprzyjaźni i da pogłaskać, a na koniec będziecie mogli złożyć swoje papierowe zwierzątko techniką origami.
- Iluzjonista – Błażej Stachura:
- pokazy magii, z dużą dawką interakcji, humoru oraz zaangażowania uczestników – prezentowana będzie klasyczna magia, która trafia do widzów w różnym wieku.
- Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego:
- zadania i łamigłówki przyrodnicze, m.in. rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt, tropów zwierząt itp.